poniedziałek, 22 czerwca 2020

Skok w nieznane - poniedziałek 22 czerwca

Dzień dobry!

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się kalendarzowe lato. Już tylko 5 dni dzieli nas od wakacji. 

Dziś skupimy się jednak na tym, co wydarzy się później. We wrześniu staniesz się uczniem klasy czwartej. Będzie to czas zmian i wielu nowości. Pojawią się nowe przedmioty szkolne i nowi nauczyciele. Taka rewolucja życiowa może budzić obawy. Czy jest się jednak czego bać?

Na to i inne pytania odpowiemy podczas dzisiejszej lekcji. Przygotuj proszę zeszyt w linie, piórnik i ćwiczenia.

 

1. Jako wprowadzenie do lekcji wykonaj ćwiczenie 1 z 80 strony naszych ćwiczeń. Pokoloruj wszystkie wyrazy, które należą do rodziny wyrazu uczeń. Przypominam, że wyrazy z jednej rodziny muszą mieć przynajmniej jedną cząstkę wspólną. Podpowiem Ci, że tym razem chodzi o cząstkę -ucz-:


Chodzi więc o wyrazy: uczony, nauczyciel, uczeń, uczyć, nauczanie, nauczycielski i uczennica.
Po zakolorowaniu odpowiednich słów uzyskałeś rzymską cyfrę 4, czyli klasę czwartą. Napisz krótko, co kojarzy Ci się z czwartą klasą.

2. Następnie zajrzyj do naszego podręcznika i przeczytaj opowiadanie Zofii Staneckiej "Skok w nieznane":



3. Wróć teraz na 80 stronę ćwiczeń i spróbuj na podstawie przeczytanego tekstu rozwiązać zadanie 2. Następnie uruchom film:



To już wszystkie zadania na dziś. Odpowiedzmy więc na pytanie, czy powinieneś bać się pójścia czwartej klasy. 
Oczywiście będzie to dla Ciebie pewien rodzaj wyzwania, ale nie masz się czego obawiać. Przygotowywałeś się do tego przez ostatnie trzy lata. Ciężko pracowałeś, by nauczyć się nowych wiadomości i umiejętności. Jeżeli sumiennie wykonywałeś swoje obowiązki (a tak przecież było) jesteś gotowy, by zrobić krok naprzód. Nie idziesz do czwartej klasy sam. Będziesz miał wsparcie w postaci swoich wspaniałych koleżanek i kolegów. Ty również  bądź oparciem dla nich. Razem pokonacie wszystkie lęki i niepokoje. Wspólnie dacie radę. I jestem przekonana, że tak właśnie się stanie. A ja będę trzymać za Was kciuki i mocno Wam kibicować. 

Brak opisu.

poniedziałek, 15 czerwca 2020

Wakacyjne miesiące - piątek 19 czerwca

Dzień dobry!

Odliczanie do wakacji trwa. Dokładnie za tydzień otrzymasz świadectwo ukończenia klasy trzeciej i oficjalnie rozpoczniesz wakacje. Będziesz miał więcej czasu na kontakt z naturą i obserwowanie zmian zachodzących w Twoim otoczeniu.

1. Garść informacji na ten temat znajdziesz w prezentacji. Zanim przejdziesz jednak do jej obejrzenia, przygotuj ćwiczenia i piórnik.
Następnie wejdź w link:


2. Uzbrojony w wiedzę dotyczącą wakacyjnych miesięcy przejdź na 78 stronę naszych ćwiczeń i uruchom film:

To już wszystkie zadania na dziś. Jeśli masz ochotę wzbogacić swoją wiedzę obejrzyj film, o tym jak dawniej wyglądały żniwa:


Poznaj pracę żniwiarki:


I na koniec coś znacznie przyjemniejszego dla ucha, czyli śpiew skowronka:
 

Życzę Ci udanego weekendu!

niedziela, 14 czerwca 2020

Bezpieczne wakacje - poniedziałek 15 czerwca

Dzień dobry!

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Na pewno cieszysz się na czas większego luzu i odpoczynku. Jednak aby wakacje były udane, musi zostać spełniony jeden warunek. Jaki? Dowiesz się tego z piosenki:

 


Wakacji nie będziesz dobrze wspominał, mimo dużej liczby atrakcji i przygód, jeśli nie zadbasz o bezpieczeństwo swoje i innych, dlatego na początek przypomnij sobie podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku:

https://view.genial.ly/5ee355132dbd970d0fe8f069

1. Przygotuj teraz piórnik oraz ćwiczenia. Otwórz je na 74 stronie i uruchom film:


2. Czas na krótką przerwę. Przejdź się po pokoju. Wykonaj 15 pajacyków, 12 przysiadów, a następnie pokonaj swój pokój tam i z powrotem w pozycji jaszczurki:


Napij się wody i wróć na 75 stronę naszych ćwiczeń.

5. Przyjrzyj się zdaniom z ćwiczenia 1, 2 i 3. Jakiego rodzaju zdań używamy, kiedy udzielamy rad?


4. Nawet jeśli sam będziesz przestrzegał zasad bezpieczeństwa, możesz stać się świadkiem wypadku. W takiej sytuacji zawsze staraj się wezwać na pomoc kogoś dorosłego i jeżeli masz przy sobie telefon, wezwać służby ratunkowe. Jeżeli jednak nie ma przy tobie nikogo, kto mógłby cię zastąpić, spróbuj jak najszybciej pomóc osobie, która tego potrzebuje.

Pamiętaj. Pierwsze minuty po wypadku mogą decydować o czyimś zdrowiu, a nawet życiu! 

Najpierw podejdź do tej osoby i sprawdź czy jest przytomna:


Sprawdź czy poszkodowana osoba oddycha:

Jeśli stwierdzisz, że osoba jest nieprzytomna, ale samodzielnie oddycha, ułóż ją w pozycji bocznej ustalonej i poczekaj na pomoc:


Jeśli stwierdzisz, że poszkodowany nie oddycha, przystąp do wykonywania masażu serca i sztucznego oddychania. Rób to aż do przyjazdu karetki lub do momentu, w którym osoba nieprzytomna zacznie samodzielnie oddychać. 
Wykonuj na zmianę 30 uciśnięć i 2 wdechy.
Jeśli masz opory przed wykonaniem sztucznego oddychania, wykonuj same uciśnięcia.

Wakacje już za 12 dni. Życzę Ci, żebyś nie musiał wykorzystać tej wiedzy w praktyce i cieszył się udanym i bezpiecznym wypoczynkiem.
Brak opisu.
 *Zadania bonusowe.
Jeśli chcesz utrwalić swoją wiedzę, wykonaj ćwiczenia z e-podręczników. Wejdź w blok 35 i wykonaj tematy 163, 164: