wtorek, 31 marca 2020

Zachód słońca na afrykańskiej sawannie - propozycja pracy plastycznej

Witaj!
Podróżowaliśmy dziś po różnych zakątkach naszej planety. Mieliśmy okazję poznać zwierzęta, charakterystyczne dla odwiedzanych przez nas rejonów świata. Mam nadzieję, że z tej wirtualnej wyprawy pozostaną Ci piękne wspomnienia.

Mam dziś dla Ciebie propozycję pracy plastycznej rodem z Afryki, a dokładniej afrykańskiej sawanny. Jak już wiesz na sawannie spotkać można lwy, żyrafy, zebry, strusie i inne niezwykłe zwierzęta. Charakterystycznym elementem krajobrazu tego regionu świata są też ogromne i rozłożyste baobaby.

Praca plastyczna przedstawiała będzie ten niezwykły krajobraz o zachodzie słońca. Przygotuj białą kartkę A4, czarną kartkę (najlepiej z bloku technicznego), farby, szeroki pędzel, kubek na wodę i podkładkę.
Gdy już skompletujesz wszystkie potrzebne rzeczy, przystąp do pracy.
Zacznij od namalowania farbami  nieba o zachodzie słońca. W celu uzyskania takiego efektu maluj szerokie pasy. Zaczynając od dołu kartki: żółty, pomarańczowy, czerwony. W miejscach gdzie kolory stykają się ze sobą, należy połączyć barwy. Sprawić wrażenie przenikania. Wystarczy użyć mokrego pędzla i malować wodą (w miejscach gdzie kolory się łączą). Pozostaw tło do wyschnięcia. W tym czasie wytnij z czarnej kartki afrykańskie zwierzęta, baobaby i inne elementy, które chcesz umieścić w swojej pracy. Gdy tło wyschnie, wystarczy przykleić wycięte elementy krajobrazu.

*Jeśli nie masz w domu kartki w czarnym kolorze, nic straconego. Po prostu pomaluj starannie białą kartkę na czarno i poczekaj aż wyschnie.

Życzę Ci udanej zabawy!

Zwierzęta świata - środa 1 kwietnia

Czołem Podróżnicy!

Dziś kontynuować będziemy naszą wyprawę dookoła świata. Odwiedzimy aż 3 kontynenty: Afrykę, Australię oraz Amerykę Południową. Miejsca te różnią się bardzo między sobą, każde ma jednak do zaoferowania coś niezwykłego. 

1. By lepiej zorientować się, gdzie znajdują się miejsca, które odwiedzimy posłuchaj piosenki "Kontynenty" Profesora Szymona. Spróbuj rapować razem z nim:



2. Następnie zajrzyj do naszego podręcznika:



Jak widzisz świat zwierząt jest bardzo zróżnicowany. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zwierzęta potrafią w doskonały sposób dostosować się do warunków otoczenia, w którym żyją. Leniwiec nie przeżyłby na pustyni bez dostępu do wody i soczystych pędów i liści. Natomiast umiejętność gromadzenia przez wielbłądy zapasów tłuszczu w garbach byłaby zupełnie nieprzydatna w lasach deszczowych, gdzie pożywienia i wody jest pod dostatkiem. Dlatego też w różnych zakątkach świata żyją zupełnie różne zwierzęta.

3. Przygotuj teraz zeszyt w linie i piórnik. Pod poprzednią notatką zapisz punt 3. Zwierzęta świata (nie zapisuj nowego tematu lekcji). 
Podziel kartkę na cztery części. W każdej z nich rysować będziemy charakterystyczne elementy omawianego krajobrazu i wypisywać zwierzęta, które go zamieszkują. Proponuję, by na notatkę tą poświęcić całą stronę zeszytu.

4. Zaczniemy od afrykańskiej sawanny. Jak już wiesz z podręcznika teren ten porośnięty jest trawami i pojedynczymi drzewami. Zapisz więc w pierwszej części kartki SAWANNA i narysuj w niej wysokie trawy i pojedyncze drzewa (akacje i baobaby).

Ciekawostka: Baobab to potężne drzewo liściaste, które może osiągnąć do 25 m wysokości (tyle, ile 10 piętrowy blok) i 11 metrów średnicy (nawet kilka osób nie da rady go objąć).


Jakie zwierzęta spotkać można na sawannie? Wsłuchaj się w rytm afrykańskiej muzyki i obejrzyj film:




Wypisz mieszkańców sawanny, których udało Ci się zapamiętać.

5. Sprawdź czy potrafisz ułożyć nazwy zwierząt, żyjących na sawannie w kolejności alfabetycznej:
https://wordwall.net/pl/resource/1176881

6. Czas na trochę ruchu. Masajowie zamieszkujący kontynent afrykański są prawdziwymi mistrzami skoków. Również Ty poćwicz dziś swoją skoczność.
Na początek wykonaj 5 zwykłych podskoków, za każdym razem staraj się podskoczyć wyżej. Teraz skacz przez 10 sekund na prawej i 10 sekund na lewej nodze. Następnie wykonaj wokół pokoju jedno okrążenie żabich skoków (tych w przysiadzie z rękami na karku). Teraz zmień kierunek i wykonaj jedno okrążenie skoków zajęczych (najpierw ręce, później nogi).
Napij się wody i kontynuuj naszą podróż.

7. Przenieśmy się teraz na największą pustynię świata - Saharę. Znajduje się ona na tym samym kontynencie, co sawanna - w Afryce. Zwierzęta ją zamieszkujące musiały przystosować się do braku wody i skąpej ilości pożywienia. To prawdziwi mistrzowie przetrwania.

Wielbłąd może przetrwać, dzięki zgromadzonych w garbach zapasach tłuszczu.

 Fenek - dzień spędza ukryty w podziemnych norach, a poluje w nocy.

Oryks - może obejść się bez wody przez kilka dni.

Skoczek pustynny- tak jak fenek prowadzi nocny tryb życia

 Skorpion - jest mistrzem w oszczędzaniu wody.

 Surykatka - żyje w stadach liczących ok.30 osobników.

Na podstawie informacji zamieszonych powyżej i w podręczniku wykonaj teraz notatkę o zwierzętach Sahary. Zapisz w drugiej części kartki  - SAHARA. Namaluj piaszczyste wydmy i wypisz zwierzęta, jakie zamieszkują tą krainę.

8. Sprawdź czy potrafisz rozpoznać zwierzęta, zamieszkujące Saharę:
https://wordwall.net/pl/resource/1178277

9. Zadanie wykonane? Czas więc przenieść się do podwodnego świata Wielkiej Rafy Koralowej. Znajduje się ona u wybrzeży najmniejszego kontynentu - Australii. Czy wiesz, że koralowce choć bardziej przypominają rośliny to tak naprawdę są zwierzętami. Stanowią one świetną kryjówkę dla pomarańczowo-białych błazenków - potocznie zwanych rybkami Nemo. Innymi mieszkańcami rafy są żółwie morskie, rozgwiazdy, rekiny i delfiny.

rozgwiazda

błazenek, ukrywający się w koralowcu

delfin

konik morski

rekin

Zanurkuj teraz w ciepłych wodach Morza Koralowego i obejrzyj ten niezwykły podwodny świat z bliska.



Wynurz się na powierzchnię i zaczerpnij powietrza. Zrób 3 głębokie wdechy i wydechy. Teraz przejdź się po pokoju, udając, że na nogach masz płetwy (poruszaj się więc jak pingwin ze stopami skierowanymi na zewnątrz). Zdejmij płetwy, osusz plecy wyimaginowanym (wymyślonym) ręcznikiem - porządnie się przy tym rozciągnij i wracaj do pracy.

Sporządź teraz w zeszycie odpowiednią notatkę. Zapisz w trzeciej części kartki: Rafa koralowa. Namaluj podwodny krajobraz i wypisz zwierzęta, które spotkasz na rafie.

10. Teraz czeka nas długi lot do Ameryki Południowej, a dokładniej do lasów deszczowych. To świat pełen kolorów, bujnej roślinności, splątanych lian i drapieżnych jaguarów. Żyje tu wiele gatunków papug, tukany i najmniejsze ptaki świata - kolibry, które jako jedyne ptaki potrafią zawisnąć w powietrzu oraz latać do tyłu. Żywią się owadami i nektarem wypijanym z kwiatów za pomocą długiego języka.

koliber

anakonda

 papuga ara

jaguar

leniwiec

mrówkojad

 tukan

Czas na czwartą część Twojej notatki. Zapisz w zeszycie: Lasy deszczowe. Namaluj dżunglę z poplątanymi lianami i wypisz zwierzęta, które zamieszkują te tereny.

11. Mam nadzieję, że nasza dzisiejsza podroż dostarczyła Ci niezapomnianych wrażeń. Zastanów się teraz, w który z poznanych dziś regionów świata wybrałbyś się najchętniej i dlaczego? Swoją odpowiedź zapisz w zeszycie - wystarczy 1-2 zdania.

12. Sprawdź czy potrafisz dopasować zwierzęta do odpowiedniego regionu świata. Życzę Ci powodzenia:
https://learningapps.org/display?v=pkcg8um6k20

13. Jeśli masz ochotę wybierz się wspólnie z Nelą - małą reporterką do sierocińca dla zwierząt na Kostaryce. Spotkasz w  nim zwierzęta, żyjące w lasach deszczowych:
https://vod.tvp.pl/video/nela-mala-reporterka,sierociniec-dla-zwierzat-na-kostaryce,22944835

P. S. Dziś zamiast zadań dla chętnych mam zadanie dla wszystkich. 1 kwietnia to Prima Aprilis. Nie zapomnij zrobić psikusa każdemu z domowników. Pamiętaj jednak, że udany żart to taki, który śmieszy obie osoby. Nie wolno sprawiać innym przykrości. To ma być dla wszystkich dzień radości i uśmiechu.

Liczby podzielne przez... - wtorek 31 marca

Witaj!

Po wczorajszej matematycznej podróży w czasie, wracamy do teraźniejszości, by utrwalić wiadomości dotyczące dzielenia liczb.

Czy pamiętasz, co to znaczy, że jakaś liczba podzielna jest przez np.3 lub 4?

Jeśli pamiętasz - to doskonale, jeśli nie - też nie musisz się tym przejmować, ponieważ dziś utrwalimy sobie wszystkie wiadomości, jakie posiadamy na ten temat. By powtórka ta była dla ciebie bardziej czytelna i przejrzysta, będziemy po kolei omawiać każdą z liczb.

1. Przygotuj proszę zeszyt do matematyki i piórnik. Zapisz dzisiejszy temat: Liczby podzielne przez...

Zacznijmy od najprostszej informacji, a więc od tego, które liczby są podzielne przez jeden?
Masz rację! Wszystkie liczby dzielą się przez jeden:
1:1=1
7:1=7
56:1=56
100:1=100
Zapisz więc w zeszycie punkt 1. Wszystkie liczby są podzielne przez 1.

2. Liczby podzielne przez dwa, to wszystkie liczby parzyste, a więc te, które są zakończone cyfrą 2, 4, 6, 8 oraz pełne dziesiątki.  To np. 6, 18, 30, 66, 84, 92, 100.
Zapisz więc w zeszycie punkt 2. Liczby podzielne przez dwa to wszystkie liczby parzyste.

Sprawdź teraz czy prawidłowo potrafisz rozpoznać  liczby parzyste. Uderzaj w krety, na których widnieje liczba parzysta:
https://wordwall.net/pl/resource/1150739

3. Czas na liczby podzielne przez 3. Zapisz w zeszycie punkt 3. Liczby podzielne przez 3 to: 
 3→6→9→12→   (odliczaj co trzy i wypisz liczby aż do 30)

4. Aby wymienić liczby podzielne przez 4 musisz liczyć co 4. Zapisz punkt 4. Liczby podzielne przez 4 to:
4→ 8→12→16→20→  (odliczaj co 4 i zapisz wszystkie liczby do 40)

5. Tu sprawa jest znowu mniej skomplikowana, bo przez 5 podzielne są wszystkie liczby, które kończą się cyfrą 5 oraz pełne dziesiątki, np. 5, 10, 25, 50, 75.
Zapisz w zeszycie punkt 5. Liczby podzielne przez 5, to te w których cyfra jedności to 5 oraz pełne dziesiątki.

6. Czas na przerwę. Wylosuj kolor (dla utrudnienia kolory zapisane są po angielsku) i podbiegnij jak najszybciej do przedmiotu w tym kolorze. Wróć i wylosuj kolejną kartę. Powtórz 5 razy. 
Napij się wody i wróć do pracy.
https://wordwall.net/pl/resource/1150991

7. Teraz liczby podzielne przez 6. Zapisz w zeszycie punkt 6. Liczby podzielne przez 6 to:
6→ 12→18→24→30→     (odliczaj co 6 i zapisz wszystkie liczby do 60)

8. Punk następny 7. Liczby podzielne przez 7 to: 
7→14→ 21→28→35→ (odliczaj co 7 i wypisz wszystkie liczby do 70)

9. Czas, by ręka odpoczęła od pisania. Wykonaj ćwiczenie interaktywne przyporządkowując liczby do odpowiedniej kategorii:
https://learningapps.org/display?v=pdtuwfyja20

10. Czas na punkt 8. Liczby podzielne przez 8 to:
8→ 16→24→32→40→    (odliczaj co 8 i wypisz wszystkie liczby do 80)

11. Jako ostatni w zeszycie zapisz punkt 9. Liczby podzielne przez 9 to:
9→ 18→27→36→45→   (odliczaj co 9 i zapisz wszystkie liczby do 90)

12. Utrwal dzielenie przez 8 i 9 wykonując ćwiczenia:
https://www.matzoo.pl/klasa2/dzielenie-przez-8-w-zakresie-80_10_53
https://www.matzoo.pl/klasa2/dzielenie-przez-9-w-zakresie-90_10_54

13.  Brawo! Wiem, że nie było łatwo, ale dałeś radę!

*Zadania bonusowe dla chętnych:
Rozwiąż test dotyczący podzielności liczb:
https://www.eduelo.pl/quiz/168/czesc/1/
i utrwal umiejętność dzielenia w zakresie 100:
https://szaloneliczby.pl/tabliczka-dzielenia-do-100-test-wyboru/

poniedziałek, 30 marca 2020

Ahoj przygodo! - wtorek 31 marca

Ahoj kamraci!

Tak jak obiecałam w tym tygodniu odwiedzimy najdalsze zakątki naszej planety. Dziś wybierzemy się w podróż drogą  morską. Popłyniemy przez bezkresne wody Oceanu Atlantydzkiego (zwanego potocznie Atlantykiem), by z Indii przywieść do Europy pachnące, korzenne przyprawy. Czy ta wyprawa zakończy się sukcesem?

Jakie jest Twoje zdanie?

1. By pozytywnie nastawić się do dzisiejszej wyprawy, posłuchaj piosenki. Spróbuj zaśpiewać jej refren:


2. Następnie z uwagą przeczytaj tekst Tomasza Plebańskiego "Dziennik z podróży":



3. Teraz przygotuj zeszyt w linie i piórnik. Zapisz w nowej linijce punkt 2. Wielcy odkrywcy - Krzysztof Kolumb. (nie zapisuj nowego tematu, kontynuujemy ten poprzedni)


Pod tematem sporządź na podstawie przeczytanego tekstu, krótką notatkę o wyprawie Krzysztofa Kolumba. Pomogą Ci w tym pytania pomocnicze:
a) W którym roku odbyła się wyprawa?
b )Skąd wypłynął Kolumb (chodzi o kontynent)?
c) Gdzie chciał dopłynąć?
d) Jak nazywał się statek, na którym kapitanem był Kolumb?
e) Gdzie ostatecznie dopłynął statek Kolumba?

4. Ok. Dzielny żeglarzu. Na statku obowiązuje zasada wszystkie ręce na pokład, więc trzeba wykazać się prawdziwą tężyzną fizyczną. Czas wzmocnić swoje ciało: odsłoń trzy karty i wykonaj wylosowane w ten sposób ćwiczenia:
https://wordwall.net/pl/resource/1149232
Napij się wody i wróć na pokład!

4. Okręty Kolumba wypłynęły z portu w Europie, a dokładniej z Hiszpanii w sierpniu 1492 roku. Do Ameryki, a dokładniej na Karaiby dotarły po dwóch miesiącach żeglugi, czyli w październiku.
Spróbuj połączyć linią nazwy geograficzne, związane z wyprawą Kolumba z odpowiednimi punktami na mapie. W ćwiczeniu pojawia się również Polska, żebyś miał odniesienie, jak daleko od nas toczyła się ta historia:

https://wordwall.net/pl/resource/1144343

Ciekawostka: Oprócz statku Santa Maria pod dowództwem Kolumba do Indii wyruszyły jeszcze dwa inne statki: Pinta i Nina. Santa Maria była największa z nich. Zatonęła najprawdopodobniej u wybrzeży Haiti, jednak jak dotąd nie udało się odnaleźć jej wraku.

5. Pamiętasz, co Kolumb chciał przywieźć w płóciennych workach z Indii?
Doskonale, chciał przywieźć przyprawy, które uprawia się w tym kraju.
Oto kilka z nich:

anyż
 ANYŻ GWIAŹDZISTY, CAŁE GWIAZDKI
cynamon

CYNAMON W LASCE

goździki
GOŹDZIKI - KORZENNA PRZYPRAWA Z EUGENOLEM NA NIESTRAWNOŚĆ, RAKA I ...

kardamon

Kardamon - owoc kardamonu - cały - dna migrenę - Aromatika
szafran
 Najdroższe przyprawy świata. Warte swojej ceny?

Sprawdź, czy potrafisz rozpoznać indyjskie przyprawy. Zagraj w memo i dopasuj podpis do ilustracji:
https://learningapps.org/display?v=p70bg2k7t20

6. Na koniec zastanów się, czy wszystkie lądy na Ziemi zostały już odkryte czy może są jeszcze takie miejsca, do których nikt nie dotarł? Swoje przemyślenia zapisz w zeszycie, rozpocznij słowami: "Moim zdaniem..."
Twoja wypowiedź nie musi być długa. Wystarczy 1-2 zdania.


7. Wykonałeś kawał dobrej roboty! I chociaż ostatecznie nie udało nam się dopłynąć do Indii, zyskałeś tytuł Prawdziwego Morskiego Wilka. Gratuluję!
Jeśli masz ochotę w nagrodę możesz obejrzeć odcinek serii"Byli sobie podróżnicy", dotyczący wyprawy Krzysztofa Kolumba:
https://www.cda.pl/video/276148284

*Zadania bonusowe dla obieżyświatów:  
 Poćwicz pisownię nazw geograficznych wielką literą: 
https://www.eduelo.pl/quiz/381/czesc/1/
Rozpoznaj oceany i kontynenty:
https://www.gry-geograficzne.pl/oceany/index.html
https://www.gry-geograficzne.pl/kontynenty/index.html

Sport to zdrowie!

Witaj!

Ćwiczenia fizyczne nie tylko pozwalają nam utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji i zdrowiu, ale także rozładowują negatywne emocje i spożytkują nadmiar naszej energii. Jest to ważne zwłaszcza teraz, kiedy tak wiele czasu spędzamy w domu. 

Uwaga! Ćwicz tylko wtedy, kiedy w domu są Twoi rodzice. Pamiętaj o wygodnym stroju oraz porządnej rozgrzewce. Zacznij od marszu w miejscu przez 30 sekund. Następnie truchtaj w miejscu przez kolejną minutę. Przejdź do ćwiczeń rozgrzewających poszczególne części ciała: szyję, ramiona, ręce, biodra, nogi i brzuch.
Gotowy!
Zaproponowany przeze mnie film jest po angielsku. Myślę, że to doskonała okazja, żeby oprócz formy podszlifować również swoja wymowę w tym języku.
5, 4, 3, 2, 1 Go!


Na koniec wykonaj ćwiczenia rozciągające. Stań prosto i spróbuj dotknąć dłońmi podłogi, nie uginając kolan. Powoli unieś ręce nad głowę i równocześnie stań na palcach. Powtórz 5 razy. Przyjmij pozycję klęku podpartego. Nie odrywając rąk od podłogi, usiądź na swoich stopach. Wytrzymaj licząc do 5. Powtórz 3 razy.

Mam nadzieję, że poczułeś pozytywny przypływ energii.
Dobrego dnia i do zobaczenia!😀

Tuzin, mendel, kopa - poniedziałek 30 marca

Dzień dobry!

Dziś na matematyce cofniemy się nieco w czasie i poznamy staropolskie nazwy ilości sztuk.

Brzmi skomplikowanie, ale nie martw się. To naprawdę nic trudnego.

1. Przygotuj zeszyt do matematyki i piórnik. Zapisz temat lekcji: Tuzin, mendel, kopa.

Tuzin to po prostu 12 sztuk. Zapisz więc w zeszycie:
tuzin = 12 i namaluj obok 12 babeczek

Mendel to 15 sztuk. Zapisz więc pod spodem:
mendel = 15 i namaluj obok 15baloników

Kopa to aż 60 sztuk. Zapisz w zeszycie:
kopa = 60 i namaluj obok  60 małych piłeczek

Obecnie już nikt nie mówi w sklepie: "Poproszę tuzin bułek i mendel jajek.", ale kiedyś były to nazwy bardzo popularne. Czasy, w których tych nazw używano na co dzień, mogą pamiętać Twoje babcie i dziadkowie. Zapytaj ich o to przy najbliższej okazji.

2. Zastanów się teraz, ile to będzie:
2 tuziny?
4 tuziny?
3 mendle?
5 tuzinów?
Jak to możemy obliczyć? Oczywiście za pomocą mnożenia. Zapisz w zeszycie i oblicz dowolnym sposobem:
2 tuziny 2·12= 
4 tuziny 4·12=
3 mendle 3·15=
5 tuzinów 5·12=

3. A teraz trudniejsze zadanie. Oblicz, ile to? Pamiętaj, o kolejności wykonywania działań.
Pierwszy przykład zrobimy wspólnie:
3 mendle i 3 tuziny 3·15+3·12=45+36=81
Teraz spróbuj sam:
2 mendle i 3 tuziny
4 mendle i 2 tuziny
1 kopa, 1 mendel i 1 tuzin 

4. Jestem pewna, że świetnie Ci poszło. Czas na małą przerwę. Zakręć 3 razy kołem aktywności i wykonaj wylosowane zadania:
https://wordwall.net/pl/resource/990861/przerwa-%c5%9br%c3%b3dlekcyjna 
Napij się wody i wróć do rozwiązywania zadań.

5. Teraz zajrzyj na stronę 23 naszego matematycznego podręcznika:


Spróbuj samodzielnie wykonać w zeszycie ćwiczenie 2. Możesz dla ułatwienia użyć sposobu, który poznaliśmy na poprzedniej lekcji:
4·16 = 4·10 + 4·6 = 40 + 24 = 64

6. Popatrz teraz na ćwiczenie 4. Wiemy, że z Opoczna do Tomaszowa Mazowieckiego jest 17 km. Skoro kierowca autobusu pokonuje tą trasę 4 razy w ciągu dnia, to ile przejeżdża kilometrów?
Zapisz w zeszycie obliczenia:
4·17 km = _ km
oraz odpowiedź:
Kierowca autobusu przejeżdża w ciągu dnia _ km.

7. Na koniec krótka utrwalanka. Sprawdź czy zapamiętałeś, ile to tuzin, mendel i kopa?
https://wordwall.net/pl/resource/1117469

 


8. Gratuluję. Udało Ci się rozwiązać wszystkie zadania w tej części zajęć👍

* Zadania bonusowe dla chętnych. Poćwicz mnożenie:
https://www.matzoo.pl/klasa3/mnozenie-i-dzielenie-w-zakresie-100_14_230
https://www.tabliczkamnożenia.pl/mnozenie-przez-11.html
https://www.tabliczkamnożenia.pl/mnozenie-przez-12.html