czwartek, 16 kwietnia 2020

Z wizytą w muzeum - piątek 17 kwietnia

Dzień dobry!

Dziś odwiedzimy kolejną instytucję kulturalną, a mianowicie muzeum. Co to takiego jest muzeum?

Według słownika języka polskiego "muzeum to instytucja gromadząca zbiory z różnych dziedzin sztuki, kultury, nauki i techniki".

W starożytności było to miejsce poświęcone Muzom. Kim były Muzy?

To greckie bóstwa, które patronowały różnym dziedzinom sztuki. Było ich 9. Np. Klio to muza historii, Taleja  - muza komedii, Terpsychora  - muza tańca, Urania  - muza gwiazd.


Najsłynniejszym muzeum na świecie jest paryski Luwr. Zgromadzone w nim dzieła sztuki i kultury pochodzą z całego świata, m.in. starożytnego Egiptu, Rzymu, Grecji. 
W Polsce do najpopularniejszych muzeów zaliczyć można Pałac w Wilanowie, Pałac Łazienkowski czy krakowski Wawel. 
Najbliżej nas znajduje się Muzeum Regionalne w Bestwinie, które mieliśmy okazję odwiedzić w zeszłym półroczu.
Dziś jednak skupimy się na muzeach nietypowych i wyjątkowych.
Przygotuj zeszyt w linie oraz piórnik. Zapisz temat: W muzeum.

1.  Zapoznaj się teraz z tekstem z naszego podręcznika:



Przyjrzyjmy się bliżej nietypowym muzeom w Polsce i na świecie.

Muzeum Ognia w Bystrzycy Kłodzkiej nie jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Znacznie bliżej nas w Żorach również znajdziemy nowoczesne Muzeum Ognia. Już sam budynek został zaprojektowany tak, by przypominał płonący ogień. W muzeum tym będziemy mogli spróbować swoich sił w samodzielnym rozpalaniu ognia, zapalić znicz olimpijski oraz podjąć próbę ugaszenia wirtualnego ognia.


W Muzeum Nietypowych Rowerów w miejscowości Gołąb można obejrzeć i wypróbować różne rowery. Dzieciom i młodzieży największą frajdę sprawia jazda na galopujących rowerach. Opiekuńczy rodzice mogą wozić swoje dzieci rikszą lub innymi ciekawymi pojazdami.


Muzeum Dobranocek w Rzeszowie otwarto w marcu 2009 roku. W jego kolekcji znajdują się m.in. oryginalne lalki z filmów łódzkiego studia Se-Ma-For. W gablotach zobaczyć można np. Misia Uszatka czy Misia Colargola. Oprócz lalek i zabawek znajdują się tu także kadry z filmów, szkice, scenariusze czy rzeczy codziennego użytku ozdobione wizerunkami postaci z dobranocek. W jednej z sal odbywają się też projekcje najstarszych polskich dobranocek.


W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki funkcjonuje Muzeum Domków dla Lalek. W muzeum zobaczyć można przekrój domków, pokoi i sklepików dla lalek. Są tu wiktoriańskie domy, mieszkanie pisarza, domek trzech misiów, dom Muminków, salon sukni ślubnych czy sklep mięsny.














W Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju znajdziesz płazy zatopione w formalinie, znaki drogowe i przybory kuchenne, maskotki, broszki i okulary do pływania.  Zasada doboru eksponatów jest jedna - muszą w sposób bezpośredni lub pośredni wiązać się z żabą. Można tam zobaczyć w sumie ok. 3000 eksponatów wykonanych z drewna, metalu, plastiku, gumy i wielu innych materiałów. Pochodzą one z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów.


Muzeum Skarpetek w Pekinie (Chiny)
Skarpetki też mają swoją historię, powstały książki poświęcone właśnie tej części garderoby, a także istnieją specjalne maszyny do ich produkcji. Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się w Muzeum Skarpetek, w którym znajduje się kolekcja ponad 1000 par skarpet pochodzących z różnych części świata.
Ponadto można zapoznać się z najnowszymi trendami dobierania kolorów i – co najbardziej zaskakujące – podziwiać dzieła sztuki wykonane właśnie z nich. Różne obrazy, kompozycje, lalki czy pluszowe zabawki.


Do innych nietypowych muzeów zaliczyć można Muzeum Słoniny w Kijowie, Muzeum Kiełbasy Curry w Berlinie, Muzeum Zupek Chińskich w Japonii, Muzeum Toalet w Indiach czy smakowite Muzeum Lodów we włoskiej Bolonii.

2. Czas na krótka przerwę. Tak samo jak kustosz w muzeum dba o eksponaty, tak samo my musimy zadbać o swoje ciało. Znajdź w pokoju trochę miejsca dla siebie i truchtaj przez 30 sekund w miejscu. Następnie rozgrzej swoją szyję, nadgarstki, kolana i biodra.
Czas na krótki trening szybkościowy:


 By trochę ochłonąć przejdź się po pokoju. Napij się wody i wróć do zwiedzania ciekawych muzeów.

3. Osobną kategorię muzeów stanowią tzw. Centra Nauki, w których możemy dowiedzieć się wiele o otaczającym nas świecie.
Przykładem takiego muzeum jest wrocławskie Hydropolis. Zostało ono otwarte w grudniu 2015 roku. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie – wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m².


Centrum Nauki EKSPERYMENT w Gdyni jest instytucją kultury, której celem jest łączenie nauki i zabawy w atrakcyjną formę spędzania czasu na interaktywnych wystawach oraz poprzez doświadczenia.


I na koniec największy tego typu obiekt w Polsce czyli warszawskie Centrum Nauki Kopernik:


4. Zastanów się teraz, które z nietypowych muzeów odwiedziłbyś najchętniej i dlaczego. Swoją odpowiedź zapisz w zeszycie. Wystarczą 2-3 zdania.

5. Podsumujmy teraz cały krąg tematyczny związany ze sztuką. Przygotowałam dla Was krzyżówkę, w której znajdują się gotowe odpowiedzi. Twoim zadaniem będzie przerysowanie krzyżówki do zeszytu i ułożenie pytań do poszczególnych haseł. Masz na to czas do wtorku. Gdy wykonasz zadanie poproś rodziców o przesłanie go do mnie.







1.
a
k
t
o
r






2.
m
u
z
e
u
m




3.
f
i
l
m






4.
t
e
a
t
r








5.
d
u
b
e
l



6.
g
a
l
e
r
i
a


7.
f
o
t
o
g
r
a
f
i
a



6. W tym momencie chciałam Cię również gorąco zachęcić do odwiedzania instytucji kulturalnych. Niestety obecnie to niemożliwe. Jednak mam nadzieję, że już wkrótce wrócą lepsze czasy i będzie można znów cieszyć się pełnią życia.
Galerie sztuki, kina, teatry, muzea mają bardzo bogatą ofertę, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Uczą nas, uwrażliwiają na piękno i dobro, dostarczają niesamowitych przeżyć. Warto odwiedzać takie miejsca!

6 komentarzy: