środa, 1 kwietnia 2020

Zdobywamy wszechświat - czwartek 2 kwietnia

Witaj!
Wczoraj odwiedziliśmy wiele pięknych zakątków świata. Przemierzaliśmy trawiaste tereny sawanny i piaszczyste wydmy Sahary. Nurkowaliśmy w ciepłych wodach Morza Koralowego. Przedzieraliśmy się przez południowoamerykańską dżunglę. Dziś wybierzemy się jeszcze dalej. Tam gdzie dotarli nieliczni śmiałkowie. Wiem, że odważne z Was dzieciaki, więc zabieram Was dzisiaj w podróż w kosmos.
3, 2, 1 Start!

1. Pierwszą osobą, która spojrzała w przestrzeń kosmiczną przez teleskop był Galileusz. Miało to miejsce prawie 400 lat temu. Od tego momentu ludzie zaczęli marzyć, że uda im się kiedyś zobaczyć wszechświat z bliska. Stało się tak 340 lat później, a dokładniej w roku 1961, kiedy to Jurij Gagarin w statku kosmicznym Wostok, jako pierwszy człowiek na świecie odbył lot po orbicie Ziemi (czyli dookoła Ziemi). Od tego czasu różne kraje  - Stany Zjednoczone, Rosja, a ostatnio również Chiny, prześcigają się w pomysłach na podbój kosmosu.

2. Zapisz w zeszycie punkt 4. Kosmiczne podboje. Następnie zajrzyj do naszego podręcznika i poznaj inne ciekawostki związane związane ze zdobywaniem wszechświata:



3. Wybierz najważniejsze Twoim zdaniem informacje dotyczące podboju kosmosu i sporządź krótką notatkę w zeszycie. Zachęcam by przybrała ona formę graficzną.

4. Następnie sprawdź swoją wiedzę dotyczącą kosmicznych podróży:
 https://wordwall.net/pl/resource/1205645

5. Poznaj teraz jeszcze jednego  zasłużonego w odkrywaniu kosmosu Polaka, o którym słyszało niewiele osób. Nazywa się Mieczysław Bekker. Wraz ze swoim zespołem skonstruował on pierwszy łazik księżycowy.

 
 
6. Nie wiem czy wiesz, ale astronauci przebywający długo w stanie nieważkości na Stacji Kosmicznej, bardzo szybko tracą masę mięśniową. Muszą więc ćwiczyć co najmniej 2 godziny dziennie. Ty również pamiętaj o codziennej dawce ruchu.

Na Księżycu brak przyciągania sprawia, że człowiek nie stąpa mocno po jego powierzchni, ale odbija się od niej niczym lekka piłeczka. Spróbuj poczuć się jak na Księżycu, przeskakuj na palcach odbijając się raz prawą, raz lewą nogą. W kosmosie człowiek jest trochę nieporadny, dlatego ważny jest trening równowagi. Połóż na swojej głowie zeszyt i spróbuj przejść się po pokoju tam i z powrotem, tak by nie spadł. Napij się wody i wróć do pracy.

7. Teraz przyszedł czas, by przypomnieć sobie, jak wygląda najbliższe otoczenie naszej planety, czyli Układ Słoneczny. Wsłuchuj się w słowa piosenki "Planety" i postaraj się zapamiętać jak najwięcej informacji:


8. Czy potrafisz już nazwać po kolei planety Układu Słonecznego? Spróbuj połączyć etykiety z odpowiednimi planetami:
https://wordwall.net/pl/resource/1200216

Pamiętaj: Nazwy gwiazd i planet piszemy wielką literą.

9. Którą z kolei planetą Układu Słonecznego jest Ziemia?
Tak, Ziemia jest trzecią planetą Układu Słonecznego.

Którą planetą Układu Słonecznego jest Uran?
Zgadza się, Uran jest siódmą planetą Układu Słonecznego.

Czy wiesz jaką częścią mowy są wyrazy zaznaczone różowym kolorem?
To liczebniki.

Liczebnik jest częścią mowy odpowiadającą na pytania: Ile? Który z kolei? Mówi nam o ilości lub kolejności.
Zapisz powyższą informację w zeszycie.

Na pytanie ile? odpowiemy np. dwa, jedenaście, siedemdziesiąt cztery, itd.
Na pytanie który z kolei? odpowiemy np. piąty, czternasty, dwudziesty ósmy, itd.




Liczebniki tak jak rzeczowniki mają określony rodzaj (męski, żeński i nijaki).
Innej formy liczebnika 7 użyjemy w przypadku dziewczynek - siedem dziewczynek, innej w przypadku chłopców - siedmiu chłopców, a jeszcze innej w przypadku dzieci - siedmioro dzieci.

Zapisz więc w zeszycie: Liczebniki mają określony rodzaj - męski, żeński, nijaki, np.
trzech chłopców - trzy dziewczynki - troje dzieci
jeden księżyc - jedna planeta - jedno drzewo

10. Wykonaj teraz zadania na platformie eduelo.pl , by poćwiczyć praktyczne wykorzystanie tej części mowy. Zadanie znajdziesz w powiadomieniach.
www.eduelo.pl

11. To już koniec naszej kosmicznej przygody. Czas wracać na Ziemię. Być może za jakiś czas loty w kosmos staną się tak popularne jak podróże samolotem czy statkiem, a na wakacje zamiast nad morze, latać będziemy na inne planety. Wszechświat pozostaje jeszcze nie do końca zbadany i odkryty. Dlatego zachęcam Cię do obserwowania nocnego nieba. Może dokonasz odkrycia na miarę Mikołaja Kopernika i na zawsze zmienisz świat.

* Zadania bonusowe dla chętnych:
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wszechświata? Wykonaj Blok 25 z e-podręcznika:
https://epodreczniki.pl/wczesnoszkolna/KL3_ORE_V9_WIOSNA_3_3_25_116_p0
Masz ochotę sprawdzić swoją wiedzę o Układzie Słonecznym,  wykonaj poniższe ćwiczenie:
https://online.seterra.com/pl/vgp/3123

3 komentarze: