Moi drodzy!
Jak co piątek zajmiemy się dziś ortografią. Poznamy dziś kolejną zasadę dotyczącą pisowni "ch", ale zanim to nastąpi przypomnimy sobie jakie zasady już znamy.
Przygotuj proszę lapbooka z ch (jeśli go nie prowadzisz to zeszyt w linie), zeszyt do dyktand, piórnik i słownik ortograficzny (jeśli masz).
1. W ramach powtórki wykonaj interaktywne ćwiczenie. Przyporządkuj wyrazy do odpowiedniej zasady, dotyczącej pisowni wyrazów z ch:
2. Czas na dyktando. Tradycyjnie znajdą się w nim trzy zdania. Odsłuchaj każde tyle razy, ile chcesz. Bardzo Cię proszę, żebyś dyktando napisał całkowicie samodzielnie.
Przeczytaj teraz całe dyktando jeszcze raz. Zastanów się czy nie ma w nim błędów. Jeśli masz jakieś wątpliwości sprawdź w słowniku ortograficznym. Jeśli nie masz w domu słownika skorzystaj ze słownika online:
Gdy Twoim zdaniem dyktando nie zawiera już błędów. Poproś rodzica o zrobienie zdjęcia i przesłanie go do mnie. Masz na to czas do wtorku.
Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek. To słowo "druh", które poznałeś przy okazji ż wymiennego na h (drużyna bo druh).
Przygotuj teraz tak jak ostatnio kopertę oraz 10 karteczek. Jedną pokoloruj na czerwono i zapisz na niej słowo "druh", czyli nasz wyjątek. Pozostałe wyrazy odnajdziesz w chmurze wyrazów. Znajdź je wszystkie i zapisz na karteczkach.
Na kopercie zapisz "ch na końcu wyrazów".
4. Czas na ruch. Najpierw wymachy ramion z wspięciem na palce. Wykonaj je 5 razy. Teraz czas na 15 pajacyków. 10 przysiadów na dokładkę . Pamiętaj o prawidłowej postawie (kolana nie wychodzą poza palce stóp). Na koniec zrób 3 powolne skłony, głęboko przy tym oddychając.
Napij się wody i wróć do pracy.
5. Zauważyłeś na pewno, że do większości wyrazów zakończonych na ch, można też zastosować zasadę ch wymienne na sz. Spróbuj teraz zdrobnić zapisane przez siebie wyrazy i sprawdź, czy do wszystkich można zastosować tą zasadę.
6. Przyszedł czas na utrwalenie. Wykonaj teraz krótki test na eduelo. Znajdziesz go w powiadomieniach. Życzę Ci powodzenia.
To już wszystko na dziś. Przed nami weekend i czas na odpoczynek. Wykorzystaj ten czas na przeczytanie ciekawej książki, zagraj w gry planszowe z rodziną. I koniecznie trzymaj się z dala od komputera.
* Zadania dla chętnych.
Masz ochotę na więcej ortograficznych ćwiczeń? Sprawdź się rozwiązując dyktando:
A może wolisz poćwiczyć swoją dykcję. Spróbuj swoich sił w wypowiadaniu łamańców językowych:
Stół z powyłamywanymi nogami.
W czasie suszy szosa sucha.
Czy Tata czyta cytaty z Tacyta.
To cóż, że ze Szwecji, to nic, że ze Szwecji.
Wykonane. Pozdrawiamy Pati i Wercia
OdpowiedzUsuńzrobione
OdpowiedzUsuńgotowe
OdpowiedzUsuńZrobiłam.
OdpowiedzUsuńGotowe i pozdrawiam wszystkich najmocniej na świecie,Maciek.
OdpowiedzUsuń